Regionální pracoviště Jižní Čechy >> Pro návštěvníky >> Aktuality >> Právě rozkvétají hořce hořepníky

Právě rozkvétají hořce hořepníky

Právě rozkvétají hořce hořepníky

23.7.2020

V přírodní památce Pastviny u Zahorčic nyní kvetou kriticky ohrožené hořce hořepníky a na nich jsou pozorována vajíčka velmi vzácného modráska hořcového.

Právě rozkvétají kriticky ohrožené hořce hořepníky (Gentiana pneumonanthe). V PP Pastviny u Zahorčic byly ověřeny exempláře i s vajíčky velmi vzácného modráska hořcového (Maculinea alcon). Ten má složitý životní cyklus, během kterého musí ve správný čas naklást vajíčka na květy hořců. Housenky po vylíhnutí 2-3 týdny vyžírají semeník a poté padají na zem. Na zemi čekají na specifické mravence, které pomocí chemických atraktantů ošálí. Mravenci je odnáší do mraveniště, kde se o ně starají jako o vlastní. Po zakuklení a vylíhnutí už motýlek nemá chemickou ochranu a mravenci poznají, že byli oklamáni. Motýl musí rychle utéct z mraveniště, k útěku mu pomáhají i peříčkovité šupinky, které zůstávají mravencům v kusadlech. Když se mu podaří utéct, musí po spáření najít nakvétající hořec.

Díky správně nastavené péči se na několika lokalitách v jihočeském kraji dá na oba vzácné druhy narazit. Když se ale poseká louka v době květu hořců, je to pro modráska hořcového fatální.

Hořec hořepníkModrásek hořcový

Regionální pracoviště Jižní Čechy

Vyhledávání

Regionální pracoviště

Regionální pracoviště
Resort životního prostředí další instituce resortu ŽP
Skrýt